Zadzwoń do nas:

511 222 244

Email:

biuro@grupaabramczyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Sobota 10:00-20:00


Czy warto kupić auto zabytkowe w USA?

Czy warto kupić auto zabytkowe w USA?

Rynek aut w USA większości osób kojarzy się z uszkodzonymi nowymi samochodami (do 5 lat), nic bardziej mylnego. Jest bardzo duża grupa klientów którzy sprowadzają  klasyczne auta z USA.

 

Ze względu na bardzo przyjazny samochodom klimat na terenie Stanów Zjednoczonych, wiele starszych aut udaje się zachować w bardzo dobrym stanie, co jest nie osiągalne w Europie. Na rynek USA było produkowane o wiele więcej aut w bogatszych wersjach niż miało to miejsce na rynku Europejskim.

 

Na rynku Amerykańskim można znaleźć klasyki typowo miejscowe czyli Mustangi, Chevrolety, Dodge. Nie zabraknie również europejskich marek. Znajdziemy tam Mercedesy w najmocniejszych wersjach silnikowych, Porsche z pierwszych lat produkcji. Japońskie pojazdy Nissany, Datsuny. Niejednokrotnie zdarzało się trafić perełki z lat 60 czy 70.

 

W momencie pisania tego artykułu na jednej z aukcji jest dostępne blisko 300 pojazdów sprzed 1970 roku. Wybór zatem jest ogromny i na pewno każdy znajdzie swój wymarzony samochód o który będzie mógł dbać i dać mu drugie życie.

Wróćmy jednak do aspektu ekonomicznego. Za auto zabytkowe (powyżej 30lat) nie zapłacimy cła, które w przypadku aut nowszych wynosi 10%. Stawka Vat-u wynosi tylko 7%, dla aut poniżej 30lat jest to aż 23%. W przypadku auta klasycznego zwolnieni jesteśmy również z opłaty podatku akcyzowego, który może wynosić aż 18,6%. Podsumowując opłaty dla auta klasycznego to 7%, a dla auta, które nie będzie miało 30 lat, to aż 60% (opłaty naliczane narastająco)!


Jeżeli szukasz ciekawego projektu i możliwości ulokowania swoich pieniędzy, warto rozważyć zakup auta zabytkowego w USA. Może być to fajny pomysł na nowe hobby lub spory zarobek. Odrestaurowane egzemplarze potrafią osiągać ogromne sumy w Europie. Wystarczy że wybierzesz interesujące Cię auto a my zajmiemy się resztą.


Zobacz także Jak zarejestrować zabytek ? Rejestrujemy zabytkowe auto. | Jak działają aukcje samochodowe w USA ? | Transport auta z usa - krok po kroku