Zadzwoń do nas:

511 222 244

Email:

biuro@grupaabramczyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Sobota 10:00-20:00


Jak działają aukcje samochodowe w USA ?

Zasady działania aukcji w USA:

 

Wiele osób pytana nas na jakich zasadach odbywają się aukcji w USA. Postaram się to przybliżyć na przykładzie aukcji IAAI.

 

Zacznijmy od najprostszej części licytacji czyli opcji „Kup teraz”. Tutaj mamy podaną końcową cenę za pojazd i w każdej chwili możemy go kupić. Oczywiście naliczane są standardowe opłaty aukcyjne.

Przejdźmy teraz do licytacji na żywo. Licytacja jest podzielona na dwa etapy. Pierwszym etapem (zwykle zaczyna się tydzień wcześniej) jest tak zwany Pre-Bid.  Są to oferty przedwstępne składane  przez kupujących. Na tym etapie można wyczuć czy cena za auto jest w naszym zasięgu finansowym oraz jakie jest zainteresowanie aut. Jednak cena Pre-Bid nie jest wyznacznikiem za jaką kwotę sprzedało się/sprzeda się dany pojazd. Pre-Bid kończy się zwykle godzinę przed wyznaczonym terminem licytacji.

Kolejnym etapem jest licytacja właściwa. Zaczyna się o godzinie podanej na karcie ogłoszenia. Auta są licytowane po kolei. Aukcja jest prowadzona przez pracownika IAAI więc nie zawsze przebiega ona w ten sam sposób, trzeba szybko reagować ponieważ sytuacja lubi się dynamicznie zmieniać. Zwykle aut na linii jest od 300-500 i trzeba grzecznie wyczekać na swoją kolej. Aukcja  zaczyna się od kwoty Pre-bidu i każdy z aktywnym kontem dealerskim może licytować (nie trzeba brać udziału w pre-bidzie) Wygrywa najwyższa oferta złożona i zaakceptowana przez osobę prowadząco licytację.

Zdarza się że po wygraniu nie zawsze pojazd zostanie sprzedany. Sprzedawcy bardzo często mają ustawiane ceny minimalne (nie znamy ich wcześniej) i poniżej tych kwot nie chcą sprzedać auta. Jest możliwość negocjacji ze sprzedającym i dojście do porozumienia w kwestii ceny.

 

Aukcje Copart działają w podobny sposób z tą różnicą że aukcja prowadzona jest przez komputer a nie pracownika domu aukcyjnego.