Zadzwoń do nas:

508 333 311

Email:

biuro@grupaabramczyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Sobota 10:00-20:00


Odprawa na firmę czy osobę prywatną?

Odprawa na firmę czy osobę prywatną?

Każdy towar pochodzący z poza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Przy zakupie auta z USA należy podjąć decyzję czy auto będzie odprawiane na osobę prywatną czy też na firmę. Postaram się tutaj wyjaśnić różnice dla tych dwóch rodzajów odpraw. Odprawę należy wykonać w Niemczech, aby móc wykorzystać przywileje opisane poniżej.


Odprawa na osobę prywatną.

W przypadku wyboru tej formy odprawy celnej, jesteśmy zobowiązani do opłaty cła (10%) oraz podatku VAT (19%) na terenie Niemiec. Jasno z tego wynika, że odprawiając aut w Niemczech oszczędzamy na podatku VAT płacą go w wysokości 19% a nie 23%.


Do odprawy przez osobę prywatną nie potrzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Potrzebne są tylko: pełnomocnictwo do odprawy celnej, faktura zakupu oraz kopia tytułu własności (titlle). W przypadku zakupu auta z nami, nasi pracownicy prześlą stosowne dokumenty mailowo.


Po odprawie w Niemczech i wprowadzeniu auta do Polski jesteśmy zobowiązani wyłącznie do opłacenie podatku akcyzowego.


Odprawa na firmę.

Jest ona korzystną formą w przypadku gdy nasza firma jest płatnikiem VAT. W Niemczech płacimy tylko i wyłącznie cło (10%) i dokonujemy tzw. odprawy fiskalnej. Vat będziemy musieli naliczyć w Polsce w wysokości 23%. Jednak takie auto rozliczane jest w deklaracji Vat jako dostawa wewnątrzwspólnotowa.


Zgodnie z przepisami mamy obowiązek, do 15 dnia następnego miesiąca po wprowadzeniu auta na terytorium Polski, w deklaracji  naliczyć VAT, ale jednocześnie możemy odliczyć 50% lub 100% VAT w zależności od przeznaczenia auta w naszej firmie.


Oznacza to, że do momentu sprzedaży auta, VAT lub jego połowa zostaje w naszej kieszeni. Jest to bardzo korzystna forma dla osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie będących płatnikami VAT-u. Do odprawy fiskalnej (na firmę) będą potrzebne dokumenty jak dla osoby prywatnej, a do tego potwierdzenie nadania numeru EORI (numer do odpraw celnych), potwierdzenie nadania numeru VAT EU, skan dowodu reprezentanta firmy oraz dodatkowe pełnomocnictwo do odprawy fiskalnej.

​​​​​​​

Bez tych dokumentów niestety nie uda się odprawić auta na firmę.