Zadzwoń do nas:

511 222 244

Email:

biuro@grupaabramczyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Sobota 10:00-20:00


Rodzaje tytułów własności - o co w tym chodzi ?

Na aukcjach w USA często pojawiają się informację o „Titlu”. Co to tak właściwie jest i z czym to się wiąże po sprowadzeniu auta do Polski?  W tym krótki artykule postaramy się o co w tym tak naprawdę chodzi.


Od początku. Certificate of Title to nic innego jak tytuł własności danego pojazdu. Informuję on kto jest posiadaczem danego auta, kto kupującym oraz dane pojazdu. Jest to dokument niezbędny i trzeba go pilnować jak oka w głowie. Potrzebny jest do odprawy auta, rejestracji na terenie Polski.


Najważniejszą informacją na Titlu jest oznajmienie nas o tym czy auto będzie można zarejestrować w Polsce czy też nie.


Wyróżniamy  trzy grupy tytułów własności:

Pierwsza z nich to auta z tak zwanym czystym Titlem. Może to oznaczać że auto jest bezwypadkowe lub szkoda auta nie została zgłoszona do ubezpieczalni, często pojawiają się uszkodzone pojazdy z wypożyczalni. Firmy te posiadają własną sieć ubezpieczeń i po zaistnieniu szkody nie odnotowują jej na tytule własności. W praktyce oznacza to po prostu że auto z czystym Titlem będzie zwyczajnie droższe.  Wpisy mogą wyglądać następująco:


- Clear Title

- Original Title


Druga grupa to tytuły własności aut po szkodzie. Zwykle jest to szkoda której ubezpieczyciel nie naprawia ze względów ekonomicznych. Mogą to być nawet niewielkie uszkodzenia, wszystko zależy jak zakwalifikuje to firma ubezpieczeniowa. W Title pojawia się informacja o orzeczeniu takiej szkody. Zwykle auta z tym tytułem są tańsze na rynku lokalnym, ponieważ banki nie chcą finansować takich aut lub robią to na bardzo niekorzystnych warunkach. Auta z takim wpisem, po naprawie i przeprowadzonym badaniu technicznym zarejestrujemy w Polsce. W niektórych stanach, np. na Florydzie, w Arizonie, Georgii, Illinois, Maryland, Minnesocie, New Jersey, New Mexico, New York, Oklahomie i Oregonie, świadectwo to wystawiane jest również w przypadku kradzieży samochodu.Tytuł ten w różnych stanach może brzmieć nieco inaczej:


- Salvage Title

- Salvage Rebuildible Title

- MV-907A

- REBUILDABLE


SALVAGE - GREATER THAN 75% -  to również jest tytuł własności auta które można odbudować, jednak z rejestracją w Polsce takiego pojazdu bywa różnie. Wszystko zależy od interpretacji urzędników.


Ostatnia grupa to auta których uszkodzenia nie pozwalają na rejestrację u Nas w kraju. Jeśli jednak szukasz pojazdu na części jest to świetna okazja, sprzedają się one w najniższych cenach jednak zwykle z rozległymi uszkodzeniami. Są to:


- ACQ BILL OF SALE 
- ACQUISITION BILL OF SALE 
- ARTIFICERS LIEN TRANSFER 
- ABND/LIEN NC DLR ONLY DELAY   
- BR   
- BV   
- CLEAN TITLE - NO VIN 
- CLEAN TITLE W/ UNSATIS LIEN 
- CERTYFICATE OF DESTRUCTION   
- CERT OF SALV BRANDED FLOOD  
- DISMANTLER W/ UNSATISFIED LIEN 
- EXPORT BILL OF SALE 
- FOR JUNK 
- FLOOD 
- FLOOD SALVAGE 
- FLOOD TITLE 
- FIRE DAMAGE
- FOR PARTS ONLY  
- FLOOD SALVAGE VEHICLE TITLE 
- IRREPARABLE 
- MV907A WAIV-272.1 
- MV37 P.O. DISM ONLY 
- MV907A W/ BRAND WAIVE 
- MV907A W/ NO PUBLIC VIN 
- MV907A W/ UNSATISFIED LIEN 
- MV-51B / STMT OF OWNERSHIP 
- MV907A W/ MD REASSIGNMENT 
- MV35 NO TITLE-DISMANTLE/SCRAP 
- NY-MV-51 
- NON-REBUILABLE 
- NON-REPAIRABLE 
- PARTS ONLY 
- PARTS ONLY W/NY REASSIGMENT 
- REBUILDABLE KIT CAR 
- REBLT SALV W/ UNSATISFIED LIEN 
- SALVAGE THEFT - NO PUBLIC VIN 
- SALVAGE TITLE DAMAGE WATER/FLOOD 
- WATER 
- WATER/FLOOD


Na aukcja możemy znaleźć również informację  „BILL OF SALE” zwykle po zakupie takiego auta będziemy zobligowani do opłacenia 150-200$ za wydanie Titla. W niektórych stanach auto z taką informacją nie nadają się na eksport, w razie wątpliwości prosimy o kontakt i poinformujemy czy samochód da się przywieźć do Polski.


Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem są auta z Salvage Title. Pojazdy te są uszkodzone ale jest możliwość ich naprawy i rejestracji. Jeśli szukasz auta na części idealnym rozwiązaniem jest Certificate od Destruction, można je dzięki temu kupić w okazyjnych cenach. Samochody z czystym titlem kupuj tylko bezwypadkowe w innym wypadku jest to nieopłacalne.